GPT-3 چیست؟ راهنمای کامل

GPT-3 همه جا هست. ابزار هوش مصنوعی اینترنت را به دیوانگی تبدیل کرده است، زیرا کاربران از قابلیت های سریع تولید متن شگفت زده می شوند و بر موارد استفاده تجاری بالقوه آن تمرکز می کنند.

GPT-3 چیست؟ راهنمای کامل

راهنمای رایگان: نحوه استفاده از هوش مصنوعی در بازاریابی محتوا [Download Now]

اما GPT-3 دقیقا چیست و چگونه کار می کند؟ و مهمتر از همه، آیا ارزش این همه تبلیغات را دارد؟ در زیر، ما به تمام سوالات شما در مورد ابزار مدرن هوش مصنوعی در این راهنمای کامل GPT-3 پاسخ می دهیم.

فهرست مطالب

GPT-3 چیست؟

GPT-3 یک مدل زبان است که می تواند متنی شبیه انسان را پردازش و تولید کند. این ابزار توسط OpenAI، یک آزمایشگاه تحقیقاتی هوش مصنوعی، توسعه یافته است و در حال حاضر به عنوان یک API در دسترس است.

GPT مخفف ترانسفورماتور از پیش آموزش دیده مولد است. “آموزش” به مجموعه بزرگی از داده های متنی اشاره دارد که مدل مورد استفاده برای یادگیری زبان انسان است.

GPT-3 در طول فرآیند ایجاد خود، میلیاردها کلمه را هضم کرد تا در درک زبان انسانی، تجزیه و تحلیل معنای پشت کلمات، و تولید زبان به طور مستقل به خوبی آشنا شود. GPT-3 به بسیاری از زبان ها آموزش داده شده است، نه فقط انگلیسی.

gpt-3 چیست؟ نماد OpenAI برای gpt-3.

منبع تصویر

GPT-3 چگونه کار می کند؟

بیایید کمی به عقب برگردیم. برای درک کامل نحوه عملکرد GPT-3، درک اینکه مدل زبان چیست، ضروری است.

یک مدل زبان از احتمال برای تعیین دنباله ای از کلمات استفاده می کند – مانند حدس زدن کلمه یا عبارت بعدی در یک جمله.

GPT-3 از پردازش زبان طبیعی (NLP)، تابعی از هوش مصنوعی (AI) استفاده می کند. هوش مصنوعی این ایده است که رایانه ها را می توان برای تکمیل وظایف انسانی برنامه ریزی کرد. NLP ها زیر چتر کلی هوش مصنوعی قرار می گیرند و بر جنبه ارتباطی آن برنامه نویسی، به ویژه بین کامپیوتر و انسان تمرکز می کنند.

وقتی صحبت از ساخت و ساز می شود، GPT-3 توسط چهار مدل اصلی تحت هوش مصنوعی Open AI تامین می شود. هر مدل به طور متفاوتی تغذیه می شود و هر کدام قابلیت های متفاوتی را ارائه می دهند که برای کارهای مختلف مناسب است. اینم مدلها:

 • داوینچی
 • کوری
 • بابیج
 • آدا

این ویدیو توضیح کاملی درباره نحوه عملکرد GPT-3 در مقایسه با سایر مدل های زبان ارائه می دهد.

GPT-3 قدرتمندتر از NLPهایی است که قبل از آن آمده بودند. GPT-3 دارای 175 میلیارد پارامتر است که اندازه آن را 10 برابر بیشتر از پردازنده های قبلی می کند.

یکی دیگر از عناصری که GPT-3 را از سایر مدل های زبان متفاوت می کند، دقت انسان مانند آن است. NLP هایی که قبلاً ارائه شدند بیشتر بر تنظیم دقیق تمرکز داشتند و با درک مطلب، پر کردن جاهای خالی و پاسخ به سؤال مشکل داشتند.

GPT-3 با تمام این چالش ها مقابله کرده است تا به قدرتمندترین پردازنده زبان تا به امروز تبدیل شود.

چرا GPT-3 اینقدر قدرتمند است؟

GPT-3 یک پیشرفت بزرگ برای فناوری و ارتباطات مدرن است. نه تنها به تسهیل ارتباط بین رایانه و انسان کمک می کند، بلکه می تواند برای بهبود طیف گسترده ای از فرآیندها نیز استفاده شود.

در اینجا چند مزایا و موارد استفاده از GPT-3 در شرایط امروزی آورده شده است.

gpt-3 چیست؟ هفت کاربرد gpt-3: تولید محتوا، تولید ایده های راه اندازی، درک محتوا، ترجمه، طراحی اپلیکیشن، کدنویسی، وظایف مرتبط با متن.

منبع تصویر

تولید متن

GPT-3 از NLP نه تنها برای تجزیه و تحلیل و درک متن انسانی، بلکه برای ایجاد متنی شبیه انسان در پاسخ استفاده می کند. این بزرگترین ابزار آماده و مسلماً بزرگترین مورد استفاده برای ابزار هوش مصنوعی است، زیرا می تواند برای کارهای مختلف اعمال شود.

تولید متن می تواند برای برقراری ارتباط بلادرنگ، پاسخ دادن به درخواست ها و پر کردن جاهای خالی و موارد دیگر مفید باشد.

در اینجا چند مورد استفاده برای تولید متن با استفاده از GPT-3 آورده شده است:

 • خدمات مشتری
 • دستیاران مجازی
 • چت ربات ها
 • تولید محتوا
 • ترجمه زبان

به عنوان مثال، فرض کنید می خواهید روند پشتیبانی خدمات مشتری خود را بهبود ببخشید. می‌توانید از GPT-3 برای ایجاد پاسخ‌های فوری و انسان‌مانند از طرف تیم پشتیبانی مشتری خود استفاده کنید.

از آنجایی که GPT-3 می‌تواند به سرعت به سؤالات پاسخ دهد و در صورت نیاز جاهای خالی را پر کند، می‌توان از آن برای پیام‌رسانی هم‌زمان و هم‌زمان در خدمات مشتری استفاده کرد. همچنین به کاهش زمان پاسخگویی کمک می‌کند، که متخصصان پشتیبانی مشتری می‌دانند حیاتی است.

یکی دیگر از راه های ارزشمند برای استفاده از GPT-3 برای اهداف تولید محتوا است. هوش مصنوعی می تواند متنی را برای دارایی های محتوای مختلف مانند پست های رسانه های اجتماعی، پست های وبلاگ و حتی اسکریپت های ویدئویی تولید کند. بهترین بخش، دوباره، این است که GPT-3 با چه سرعتی می تواند محتوا تولید کند.

از chatGPT برای نوشتن یک پست وبلاگ در مورد دستیاران اجرایی استفاده می شود

با بهره‌گیری از سرعت GPT-3، برندها و سازندگان می‌توانند زمان قابل توجهی را از فرآیند تولید محتوا کوتاه کنند، که هنگام تولید مقدار قابل توجهی محتوا به طور منظم ارزشمند است.

تطبیق پذیری

اگرچه GPT-3 کامل نیست، اما در زمینه یادگیری عمیق بسیار آموزش دیده است و می تواند با طیف گسترده ای از وظایف به غیر از تولید متن سازگار شود.

اگرچه GPT-3 کامل نیست، اما در یادگیری عمیق بسیار آموزش دیده است و می تواند با طیف وسیعی از وظایف سازگار شود. برای مثال می توان از این ابزار برای تولید کدهای ساده استفاده کرد. این آن را برای سازندگان و توسعه دهندگانی که می خواهند NLP را در برنامه های خود ادغام کنند، اما فاقد تخصص مناسب هستند، قدرتمند می کند.

از chatGPT برای نوشتن کد استفاده می شود

به یاد داشته باشید که تولید وظایف پیچیده تر مانند کد، تخصص GPT-3 نیست. بنابراین در حالی که می‌تواند خطوط کد را در صورت درخواست درست تولید کند، ممکن است کد نیاز به اشکال‌زدایی داشته باشد تا اطمینان حاصل شود که عملکرد مورد نظر را برآورده می‌کند.

نکته کلیدی برای استفاده حداکثری از این عملکرد این است که به GPT-3 دستورات مناسب برای کمک به برنامه‌ریزی آنچه تولید می‌کند، داده شود.

همچنین مهم است که توجه داشته باشید که GPT-3 منبع باز نیست اما می توان از طریق یک API به آن دسترسی داشت. این باعث می شود توسعه دهندگان بتوانند آن را در برنامه های موجود ادغام کنند. توسعه دهندگان می توانند از GPT-3 برای ایجاد ویژگی های NLP در برنامه های خود بدون توسعه الگوریتم ها یا مدل های خود استفاده کنند.

صرفه جویی در زمان و هزینه

GPT-3 سریع است. سرعت تولید متن غیرقابل مقایسه است.

به عنوان مثال، هنگامی که برای پر کردن جاهای خالی درخواست ها یا پاسخ دادن به سؤالات استفاده می شود، GPT-3 می تواند در عرض چند ثانیه پاسخی آماده داشته باشد.

در حالی که ممکن است GPT-3 برای انجام وظایف پیچیده‌تر، مانند تجزیه و تحلیل مجموعه داده‌های بزرگ، بیشتر طول بکشد، اما این ابزار هنوز بسیار سریع‌تر از سایر پردازنده‌ها یا انسان‌ها است.

هنگامی که برای تکمیل یا پشتیبانی از شیوه های فعلی یک سازمان استفاده می شود، GPT-3 می تواند در زمان صرفه جویی کند. و صرفه جویی در زمان به صرفه جویی در هزینه ها کمک می کند، که یکی دیگر از ملاحظات مهم برای سازمان ها در هر اندازه است – از استارتاپ های ناب گرفته تا شرکت های سطح سازمانی.

با صرفه جویی در زمان و هزینه ناشی از استفاده از یک تولید کننده متن مانند GPT-3، سازمان شما می تواند از این منابع در زمینه های تجاری موثرتر استفاده کند که نتایج تاثیرگذاری را به همراه خواهد داشت.

gpt-3 چیست؟ نمونه هایی از کاربردها: چت، تصحیح دستور زبان، زبان طبیعی به OpenAI API، پرسش و پاسخ، خلاصه برای دانش آموز کلاس دوم، متن به دستور.

منبع تصویر

محدودیت های GPT-3

GPT-3 ممکن است یک ابزار پردازش زبان ارزشمند باشد، اما همچنین مهم است که محدودیت‌های آن را قبل از غواصی در نظر بگیرید.

جانبداری

یکی از بزرگترین محدودیت‌های GPT-3 این است که اطلاعاتی که تولید می‌کند یا ارائه می‌کند می‌تواند سوگیری باشد. این به این دلیل است که داده هایی را که بر روی آن آموزش دیده است را منعکس می کند.

بنابراین، اگر همه داده‌هایی که برای آموزش آن استفاده شد، نشان می‌داد که سگ‌ها بهتر از گربه‌ها هستند، این تعصب به احتمال زیاد در هر متنی که GPT-3 درباره سگ‌ها یا گربه‌ها تولید می‌کند ظاهر می‌شود. این واضح است که فقط یک مثال است، اما نشان دهنده یک نقص بزرگتر در طراحی است.

تعصب زمانی می تواند مضر باشد که به ارزش اسمی در نظر گرفته شود. مانند هر چیزی که در اینترنت یافت یا ایجاد شده است، همیشه بهتر است قبل از اظهار نظر یا اقدام، چندین منبع اطلاعات را در نظر بگیرید.

حافظه

همانطور که شبیه انسان است، GPT-3 حافظه طولانی مدت ندارد و نمی تواند اطلاعات هر تعاملی را که دارد حفظ کند. برای داشتن مکالمات مداوم طراحی نشده است، به این معنی که نمی توان از آن برای یک کار مداوم یا در حال تکامل استفاده کرد.

برای مثال، اگر از GPT-3 برای کمک به پاسخ‌گویی به تیم پشتیبانی مشتری خود استفاده می‌کنید، پس از پایان هر تعامل، هیچ خاطره‌ای از هر تعامل نخواهد داشت. هر جلسه مستقل در نظر گرفته می شود، حتی اگر همان مشتری روز بعد برای پشتیبانی بازگردد.

متن کامل

در پایان روز، GPT-3 یک انسان نیست. در حالی که می تواند متنی شبیه انسان تولید کند، هنوز فاقد زمینه کامل و عقل سلیم طبیعی است. در نتیجه، می تواند متنی تولید کند که کاملاً منطقی نیست. زمانی که GPT-3 زمینه کاملی پیرامون یک سناریو ندارد، این یک نتیجه رایج است.

برای پیمایش این محدودیت، هنگام درخواست GPT-3 با یک کار، تا حد امکان جزئیات بیشتری ارائه دهید. انجام این کار می تواند به محدود کردن اظهارات نادرست یا نامربوط کمک کند. همچنین مهم است که هر متنی را که GPT-3 تولید می‌کند مرور کنید تا هرگونه نادرستی را قبل از انتشار در جایی برای مخاطبان تصحیح کنید.

شروع شدن

GPT-3 یک پردازشگر زبان قدرتمند است – احتمالاً بهترین پردازنده تا به حال. این می تواند با تولید متنی شبیه انسان، پر کردن جاهای خالی و پاسخ دادن به سوالات در چند ثانیه به صرفه جویی در زمان و منابع کمک کند.

با این حال، محدودیت‌های خود را دارد که باید قبل از استفاده از GPT-3 به عنوان جایگزینی برای هر ابزار یا عملی در نظر گرفته شود.

برای استفاده بیشتر از GPT-3، کاربردها و محدودیت های آن را در نظر بگیرید و آزمایش کنید که چگونه می تواند به بهترین شکل نیازهای شما را پشتیبانی کند.

دعوت به اقدام جدید